Investeerimine enda tervisesse algab väikesest seemnest

Investeerimine enda tervisesse algab väikesest seemnest - A.Vogel

Veebruar on juba poole peal ja märts kohe ukse taga. See tähendab, et on viimane aeg panna paika tänavused kasvuplaanid, koostada portfell ja tegutsema hakata. Ning ei, jutt ei käi Tallinna börsist või uutest idufirmadest, vaid hoopis idandamisest, mida võib samuti omamoodi investeerimisena vaadata.

Idandid – investeering enda tervisesse

Täpsemini on tegu investeerimisega enda tervisesse, sest värsked idandid sisaldavad rohkem toitaineid kui ükski teine teadaolev looduslik toiduaine. Muu kasuliku seas sisaldavad idandid kõrges kontsentratsioonis väärtuslikke ensüüme, proteiine, mineraalaineid, mikroelemente ja naturaalseid vitamiine ning ka kiudaineid, mis on kasulikud seedesüsteemile ja reguleerivad seedeprotsesse.

Sisuliselt on tegu looduslike toidulisanditega, mida saab mugavalt ja lihtsalt kasvatada omaenda koduköögis. Seejuures on nende pakutavad toitained ja vitamiinid eriti olulised külmal ajal, mil päikest on vähem ja aiamaalt pole värskeid puu- ja köögivilju saada. Idandamine on seega nagu väike ökoloogiline aed meie enda kodus.

Kuidas aga idandamisega ise algust teha?

Alustada tuleb algusest

Investeerimine enda tervisesse algab väikesest seemnest - A.Vogel


Valmis idandeid leiab ka poelettidelt, kuid nende värskuses ei saa alati kindel olla – kõige toiteainerikkamad on need kolme ööpäeva jooksul pärast valmimist. Seega on kõige kindlam ja lihtsam viis idandite saamiseks neid ise kasvatada, mille juures võib appi tulla A. Vogeli rikkalik tootevalik.

Idandite kasvatamine ei ole midagi keerulist keerulist ning seda saad mugavalt teha kasvõi oma koduköögis, kuna vaja pole ei palju ruumi ega erilisi vahendeid. Kõige kompaktsemaks ning mugavamaks viisiks idandamiseks on kasutada idandamispurki, mis ongi mõeldud neile, kellel on köögis vähe ruumi ning kes ei pea hoolega kasvatatud idaneid jagama suurema perega. Samuti on idandamispurk hea valik neile, kes idandamisega alles tutvust teevad ega soovi kohe suuremat kasvulava soetada.

Idandamispurgi kasutamine on ülilihtne: vaja läheb ainult seemneid, vett ja muidugi ka purki ennast. Kui need on olemas, siis tuleb seemned lihtsalt purki panna ja külma veega üle kallata ning neid kuni 24 tundi leotada. Seejärel tuleb seemneid 1-2 korda päevas loputada ja raputada. Sellega kasvatamine piirdubki ning enamasti tärkavad esimesed idulehed ja võrsed juba 3-6 päeva jooksul.

Seemneid idandades tasub tähele panna, et need ei paikneks liiga lähestikku ja oleks korralikult loputatud. Oluline on ka ümbritsev toatemperatuur, mis ei tohiks liialt kõrge ega madal olla (ideaalne temperatuur on 18-22 kraadi). Vältida tuleks ka otsest päikesevalgust.


Investeerimine enda tervisesse algab väikesest seemnest - A.Vogel


Kui soovid idandeid igapäevaselt

Enda jaoks idandamise võlud avastanud inimesed tahavad idandeid tõenäoliselt rohkem kui korra nädalas süüa, samuti hakkavad nende vastu peagi huvi tundma ka kõik teised pereliikmed. Idandamispurk on küll väga lihtne ja mugav lahendus, kuid sellega saab korraga kasvatada vaid piiratud koguses idandeid.

Suurema koguse idandite kasvatamiseks pakub A. Vogel spetsiaalset Bioforce kasvulava, kuhu saab korraga kasvama panna kolm erinevat maheseemnesegu. Kasvulava sobib hästi neile, kes tarbivad idandeid suuremas koguses või soovivad värskeid idandeid iga päev. Nimelt võib kasvulava korrustele panna seemned idanema eri päevadel, nii et värsked idandid valmiks eri hetkedel ja oleks alati varnast võtta.

Sarnaselt idandamispurgile on ka kasvulava kasutamine imelihtne. Seemneid on vaja vaid kaks korda päevas loputada ning selleks tuleb lihtsalt ülemisele korrusele vett valada. See liigub ise alumistele korrustele ja loputusvett saab kasutada näiteks toataimede kastmiseks.

Idandid sobivad paljudeks eri roogadeks

Lisaks kasvulavale või idandamispurgile on mõistagi vaja ka seemneid, mida päriselt idandada. A. Vogeli valikust leiab kolme erinevat sorti maheseemneid, mis on kõik klientide seas äärmiselt populaarseks saanud. Seemned on kasvatatud mahepõllunduse põhimõtete järgi – võttes arvesse kasvatuspiirkonna eripärasid ning jätskusuutlikkust – ning ühest pakist piisab terve kasvulava täitmiseks.


Investeerimine enda tervisesse algab väikesest seemnest - A.Vogel


Gurmee seemnesegu sisaldab kinoa, läätse ja redise seemneid ning selle klassikaline, hõrk maitse annab erilise maitsenüansi salatitele, eel- ja põhiroogadele. Õrn-aromaatne segu sisaldab läätse, mungaoa ja redise seemneid ning annab maheda maitse suppidele, kastmetele ning kõikidele teistele roogadele, millele soovid anda värskust. Brokkoli idanditel on vürtsikas maitse ning neid saab kasutada värskelt või blanšeeritult salatite, suppide ja teiste lisandite jaoks.

Idandeid tuleks alati süüa võimalikult värskena ja töötlemata kujul, näiteks salati sees, võileival või praadidele ja suppidele peale raputades. Sisuliselt on idandite kasutamisel piiriks ainult sinu enda kujutlusvõime ning elu on näidanud, et kui juba korra idandeid proovida, siis saavad need lahutamatuks osaks toidulauast.


Investeerimine enda tervisesse algab väikesest seemnest - A.VogelHuvitavat lugemist